Soricei de Biblioteca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Charybdis
Charybdis
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 1534
Hobby-uri : somn

Personaj RPG
Nume:
Varsta:
Personalitate :
Cunostinte magice::
Poveste:
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Ce genuri de cărți vă place să citiți?

26.07.19 20:03
Obișnuiesc să trec prin diferite genuri când cumpăr cărți: fantezie, acțiune, dramă, romanță, război etc, însă romanele polițiste sunt viața mea. Savurez orice roman polițist, atât timp cât este scris bine, pentru a mă ține în priză la fiecare capitol. Ador tot ce a scris Agatha Christie, și nu numai. Îmi plac atât romanele polițiste scandinave, cât și americane/engleze. Nu sar nici peste scriitori români, Igor Bergler este un scriitor din prezent și scrie doar capodopere (recomand Testamentul lui Abraham).

Dar genurile voastre preferate care sunt?
RHM Tattoo
RHM Tattoo
⭐Membru VIP
⭐Membru VIP
Milti Prieteni
Chit grup
Scriitor
Chit Scrie
Grup4
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2019-07-27
Mesaje : 780
Hobby-uri : tattoo
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Re: Ce genuri de cărți vă place să citiți?

27.07.19 12:02
preder cartile istorice, stiintifice si educative
Sobo
Sobo
⛏Șoricel începător
⛏Șoricel începător
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 17
Hobby-uri : Este mult de spus :)

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Re: Ce genuri de cărți vă place să citiți?

27.07.19 21:31
Mie imi plac SF-urile pentru ca este o lume imaginata dupa bunul plac in care tu decizi cine castiga bine sau rau. Ador sa imi imaginez sa visez...alte lumi dar momentan sunt cu picioarele pe pamant xD :))
RHM Tattoo
RHM Tattoo
⭐Membru VIP
⭐Membru VIP
Milti Prieteni
Chit grup
Scriitor
Chit Scrie
Grup4
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2019-07-27
Mesaje : 780
Hobby-uri : tattoo
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Re: Ce genuri de cărți vă place să citiți?

27.07.19 21:52
cel mai frumos e cand visezi ce ai citit
Casydy
Casydy
⚔️Moderator
⚔️Moderator
SoA
Chit Soa
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Data înscrierii : 2019-07-29
Mesaje : 448

Personaj RPG
Nume: Wendy Eliza Carter
Varsta: 14
Personalitate : Blanda, calma, soricel de biblioteca
Cunostinte magice:: Manipularea vantului
Poveste: Ea a fost mereu tipul de persona , retrasa si ii place foarte mult sa stea si sa priveasca din umbra. Mai are un frate geamana , mia mare cu cateva minute si mereu afost in umbra lui. Familia ei este una instarita si nu a suferit pe tema aceasta, dar totus sa simtit mereu singura si probabil din acest motiv, nu prea are prieteni asa de multi.
http://aworldforall.forumgratuit.ro/forum

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Re: Ce genuri de cărți vă place să citiți?

29.07.19 7:38
Sincer , nu am o categorie anume, daca vad ceva ce imi place si imi place descrierea carti , ma captiveaza cumva o cumpar. Ultima mea carte citita mai recent ar fi primu volum din Seria Titani  Intoarcerea. Cartea aceea ma lasat cu multe semne de intrebare si cu multa imaginatie, dar se pare ca pe moment inca nu a mai fost tradusa de editura si astept acuma. Mna. 

Din cate observ majoritata mergem pe autorii din state , cred ca ar fii bine sa mergem si pe autorii roman , pentru ca si noii avem niste scriitori chiar foarte bunii. Eu am descoperit trei scriitoare care mi-au lasat chiar un gust foarte placut in literatura si sincer nu ma asteptam la acest lucru.
AnneRPC
AnneRPC
㊙️Șoricel Admin
㊙️Șoricel Admin
SoA
Chit Soa
Scriitor
Chit Scrie
Grup7
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-29
Mesaje : 1076
Hobby-uri : RPC, RPG, GFX, writing

Personaj RPG
Nume: Kimiko
Varsta: 14
Personalitate : timida si nu foarte vorbareata, dar iubitoare si prietenoasa
Cunostinte magice:: magie elementala - aer (levitatie, creare bule de aer)
Poveste: Facand parte dintr-o familie de vrajitori, Kimiko a trebuit sa se inscrie la aceasi scoala unde au invatat si parintii ei. Nu este cea mai incantata de decizia luata de parintii ei, dar nu are nici-o putere in a schimba ceea ce deja este facut. Tot ce doreste e sa treaca prin scoala fara evenimente si fara sa atraga atentia nimanui. Are o afinitate pentru magia aerului si cea de vindecare, dar nu stapaneste inca nicuna din cele doua.
https://rpc-and-anime.forumotion.com/

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Re: Ce genuri de cărți vă place să citiți?

29.07.19 10:19
Sunt destul de mare fana a cartilor fantasy. Mereu mi-a placut sa imi imaginez cum ar fii daca ar exista creaturi fantastice sau daca magia ar fii fost reala, ca sa nu mai spun de vampiri, varcolaci, demoni, etc. Imi place sa ma simt provocata cand citesc si cea mai mare provocare o am cand sunt prinsa intr-o scena plina de suspans, in care nu stii ce anume va face personajul principal sau daca se va intampla ceva.

Casydy wrote:Sincer , nu am o categorie anume, daca vad ceva ce imi place si imi place descrierea carti , ma captiveaza cumva o cumpar. Ultima mea carte citita mai recent ar fi primu volum din Seria Titani  Intoarcerea. Cartea aceea ma lasat cu multe semne de intrebare si cu multa imaginatie, dar se pare ca pe moment inca nu a mai fost tradusa de editura si astept acuma. Mna. 

Din cate observ majoritata mergem pe autorii din state , cred ca ar fii bine sa mergem si pe autorii roman , pentru ca si noii avem niste scriitori chiar foarte bunii. Eu am descoperit trei scriitoare care mi-au lasat chiar un gust foarte placut in literatura si sincer nu ma asteptam la acest lucru.

Referitor la ce ai spus tu cu autorii romani... cred ca se cam fuge de ei pentru ca suntem speriati de cartile care sunt in programa scolara. Eu una de asta nu mai pot sa citesc autori romani, desi sunt sigura ca cei moderni nu sunt la fel ca cei din bibilografiile de scoala.
Casydy
Casydy
⚔️Moderator
⚔️Moderator
SoA
Chit Soa
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Data înscrierii : 2019-07-29
Mesaje : 448

Personaj RPG
Nume: Wendy Eliza Carter
Varsta: 14
Personalitate : Blanda, calma, soricel de biblioteca
Cunostinte magice:: Manipularea vantului
Poveste: Ea a fost mereu tipul de persona , retrasa si ii place foarte mult sa stea si sa priveasca din umbra. Mai are un frate geamana , mia mare cu cateva minute si mereu afost in umbra lui. Familia ei este una instarita si nu a suferit pe tema aceasta, dar totus sa simtit mereu singura si probabil din acest motiv, nu prea are prieteni asa de multi.
http://aworldforall.forumgratuit.ro/forum

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Re: Ce genuri de cărți vă place să citiți?

29.07.19 11:48
안아 wrote:
Sunt destul de mare fana a cartilor fantasy. Mereu mi-a placut sa imi imaginez cum ar fii daca ar exista creaturi fantastice sau daca magia ar fii fost reala, ca sa nu mai spun de vampiri, varcolaci, demoni, etc. Imi place sa ma simt provocata cand citesc si cea mai mare provocare o am cand sunt prinsa intr-o scena plina de suspans, in care nu stii ce anume va face personajul principal sau daca se va intampla ceva.

Casydy wrote:Sincer , nu am o categorie anume, daca vad ceva ce imi place si imi place descrierea carti , ma captiveaza cumva o cumpar. Ultima mea carte citita mai recent ar fi primu volum din Seria Titani  Intoarcerea. Cartea aceea ma lasat cu multe semne de intrebare si cu multa imaginatie, dar se pare ca pe moment inca nu a mai fost tradusa de editura si astept acuma. Mna. 

Din cate observ majoritata mergem pe autorii din state , cred ca ar fii bine sa mergem si pe autorii roman , pentru ca si noii avem niste scriitori chiar foarte bunii. Eu am descoperit trei scriitoare care mi-au lasat chiar un gust foarte placut in literatura si sincer nu ma asteptam la acest lucru.

Referitor la ce ai spus tu cu autorii romani... cred ca se cam fuge de ei pentru ca suntem speriati de cartile care sunt in programa scolara. Eu una de asta nu mai pot sa citesc autori romani, desi sunt sigura ca cei moderni nu sunt la fel ca cei din bibilografiile de scoala.
Da, cel mai multi asta fac. Si eu eram de aceas parere pana am dat de respectivele autoare.
Charybdis
Charybdis
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 1534
Hobby-uri : somn

Personaj RPG
Nume:
Varsta:
Personalitate :
Cunostinte magice::
Poveste:
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Re: Ce genuri de cărți vă place să citiți?

29.07.19 11:52
Casydy wrote:Sincer , nu am o categorie anume, daca vad ceva ce imi place si imi place descrierea carti , ma captiveaza cumva o cumpar. Ultima mea carte citita mai recent ar fi primu volum din Seria Titani  Intoarcerea. Cartea aceea ma lasat cu multe semne de intrebare si cu multa imaginatie, dar se pare ca pe moment inca nu a mai fost tradusa de editura si astept acuma. Mna. 

Din cate observ majoritata mergem pe autorii din state , cred ca ar fii bine sa mergem si pe autorii roman , pentru ca si noii avem niste scriitori chiar foarte bunii. Eu am descoperit trei scriitoare care mi-au lasat chiar un gust foarte placut in literatura si sincer nu ma asteptam la acest lucru.
Îmi plac foarte mult și scriitorii români. 
Vreau să mă apuc curând și să citesc majoritatea cărților scrise de Cristina Nemerovschi.
Voi începe cu Răzvrătiții, apoi mai văd eu ce cărți aleg ^^
Sarah chan
Sarah chan
⚜️Colaborator
⚜️Colaborator
Grup2
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2019-08-07
Mesaje : 10
https://rpganimeromania.forumgratuit.ro/forum

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Re: Ce genuri de cărți vă place să citiți?

13.01.20 12:05
Cel mai mult am citit carti din genul romance si erotic, dar sunt foarte atrasa si de genurile fantasy si SF.
 Nu stiu sigur daca este un gen anume, dar sunt foarte atrasa de cartile a caror actiune merge intr-un scenariu apocaliptic sau post-apocaliptic si cele care se invart in jurul dezastrelor naturale. 
golan trevize
golan trevize
⛏Șoricel începător
⛏Șoricel începător
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2020-01-25
Mesaje : 23
Hobby-uri : Robberies

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Re: Ce genuri de cărți vă place să citiți?

04.02.20 15:21
Eu am citit multe chestii si prefer multe chestii. Gusturi amestecate, dar de suflet raman SF-ul si filosofia sa o caracterizez pop. Un fel de istorie pe intelesul alora care nu au timp sa frunzareasca manuscrise vechi ca sa deduca intelesuri din ele. Nu am timp de asta. Dar ii apreciez pe cei care au facut un job din asta.
Yumi Chan
Yumi Chan
⚜️Colaborator
⚜️Colaborator
Milti Prieteni
Chit grup
Scriitor
Chit Scrie
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Grup8
Chit Grup
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-12-13
Mesaje : 2326
Hobby-uri : RPG

Personaj RPG
Nume: Rahela
Varsta: 15
Personalitate : puternica si iubitoare
Cunostinte magice:: maestra in magia elemetului de apa
Poveste: este orfana, parintii ei abandonand-o intr-un orfelinat din apropierea unui cartier raufamat. Cu timpul tanara domnisoara a reusit sa intre la liceul de magie unde invata si in prezent.
https://unstoppablemind.forumotion.co.uk/

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Re: Ce genuri de cărți vă place să citiți?

07.02.20 23:51
ai citit si filozifia spirituala si principiile fizicii cuamtice? Eu am inceput sa citeac despre filozofia ezoterica. 
Charybdis
Charybdis
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 1534
Hobby-uri : somn

Personaj RPG
Nume:
Varsta:
Personalitate :
Cunostinte magice::
Poveste:
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Re: Ce genuri de cărți vă place să citiți?

27.02.20 18:55
Am vrut să vă aduc la cunoștință faptul că am descoperit un autor român care scrie pe gustul meu și plănuiesc să încep să citesc cartea Cerberus, scrisă de către el. Autorul se numește Marius Albert Neguț și scrie despre niște teme pe care mulți autori români le evită. Vă las mai jos link-ul de pe care am citit detaliile cărții Cerberus, pe care plănuiesc să o cumpăr cât mai curând posibil:
https://citestema.ro/marius-albert-negut-despre-cerberus-editura-polirom/
Sponsored content

Ce genuri de cărți vă place să citiți?  Empty Re: Ce genuri de cărți vă place să citiți?

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum