Soricei de Biblioteca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Xiphion.
Xiphion.
㊙️Șoricel Admin
㊙️Șoricel Admin
The Best
Miauti
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Grup10
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 2468
Hobby-uri : Somn

Personaj RPG
Nume: Kagome
Varsta: 14 ani
Personalitate : Kagome este o fire foarte liniștită și sociabilă. Îi place să își facă prieteni noi și să aducă un zâmbet pe buzele oricărei persoane.
Cunostinte magice:: Levitarea obiectelor cu ajutorul aerului magic.
Poveste: Kagome provine din familia Takahashi, fiind o familie de vrăjitori foarte cunoscuți. A fost crescută și educată foarte frumos de către părinții și bunicii ei, făcând școala generală acasă și fiind învățată de dascăli cât mai renumiți. Deși face parte dintr-o familie bogată, nu s-a mândrit niciodată cu ceea ce are.
https://charybdisnscylla.tumblr.com

Persuasiunea și principiile ei Empty Persuasiunea și principiile ei

27.05.20 20:52
Persuasiunea este o formă de influențare. Este modalitatea de argumentare prin intermediul căreia o persoană încearcă să convingă o altă persoană sau un grup de persoane să creadă sau să facă un anumit lucru. Persuasiunea este un proces de ghidare al oamenilor pentru a adopta idei, atitudini sau acțiuni (raționale sau mai puțin raționale). Persuasiunea se bazează pe discuții și "atractivitatea prezentării" în locul folosirii mijloacelor de forță și este o formă extremă a convingerii.
Aristotel a afirmat că "Retorica este arta descoperirii, iar într-un caz particular, a descoperirii mijloacelor de persuasiune aflate la îndemână".

Conform lui Robert Cialdini, citat din cartea sa despre persuasiune, pot fi definite șase "arme ale persuasiunii":
x Simpatie - oamenii tind să spună da celor pe care îi cunosc și îi simpatizează
x Reciprocitate - oamenii dau înapoi celor care se poartă frumos cu ei
x Dovadă socială - oamenii au tendința de a urma exemplul celor mulți
x Angajament/consecvență - oamenii se "aliniază" în a respecta propriile lor promisiuni
x Autoritate - oamenii se "înclină" în fața părerii experților
x Raritate - oamenii doresc foarte puternic ceea ce pot avea cu greu
(sursa: wikipedia)

Mai jos vă las câteva cuvinte scrise de Radu Rosulescu pe site-ul: https://www.stelianmuscalu.ro/6-principii-ale-persuasiunii/

Te-ai lovit vreodată de refuzul celor din jurul tău? Poate ai avut o idee bună, dar ceilalți n-au înțeles-o și nu te-au susținut, poate cel căruia ai vrut să-i vinzi ceva nu a înțeles ce afacere bună ar fi făcut dacă ar fi cumpărat de la tine, poate ai simțit că meriți mai mulți bani pentru efortul pe care îl faci, dar șeful tău nu ți-a mărit salariul, poate ți-ai dorit să mergi cu prietenii într-un anumit loc, dar ei au vrut în altă parte… Ți-ai fi dorit să poți influența decizia celor din jur, să-i faci să spună DA în loc de nu?

Cei mai mulți oameni nu pot explica de ce au luat o anumită decizie. Ne place să credem că suntem oameni raționali, că ne informăm și luăm decizii inteligente bazate pe o atentă analiză. Adevărul e că majoritatea deciziilor pe care le luăm sunt emoționale. De multe ori luăm întâi decizia și pe urmă încercăm să găsim argumentele care să o susțină.

Atunci, dacă oamenii iau decizii emoționale, pot fi influențați să ia decizia pe care vrem noi să o ia, nu? În principiu așa e, dar în practică nu-i așa ușor să-i influențezi pe ceilalți. Altfel nu ne-am lovi de atâtea refuzuri.

Există un om care a studiat în profunzime arta persuasiunii. Se numește Robert Cialdini, profesor de psihologie și marketing la Arizona State University.
Dr. Cialdini și-a rezumat toată munca sa de cercetare prin 6 principii, ”6 weapons of influence” cum le-a numit el. Dacă le înțelegi și le aplici cum trebuie vei avea mult mai mult succes, vei obține mult mai puține refuzuri și mult mai mulți de DA.

Fiecare principiu în parte este prezentat pe site-ul de mai sus. Așadar, dacă vă interesează subiectul, citiți tot articolul și vom putea să dezbatem mult mai bine această temă după aceea.
Am considerat că nu are rost să copiez tot, deoarece persoanele interesate vor accesa oricum acel site.
Vă aștept părerile și argumentele.
Rogue
Rogue
⚔️Moderator
⚔️Moderator
Hmmm
Doar o gogoasa
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
Membru
Chit
Data înscrierii : 2022-12-19
Mesaje : 688
Hobby-uri : RPG

Personaj RPG
Nume: Xavier
Varsta: 15
Personalitate : E un tânăr ștrengar, mereu pus pe șotii și cu un simț al umorului bine dezvoltat. Se pricepe la oameni și își face repede prieteni, acaparând ușor atenția și fiind mereu cel mai popular individ al grupului. Uneori poate fi ușor arogant, iar asta îl face să pară nesuferit în ochii multora. Dacă te apropii însă și ajungi să îl cunoști dincolo de aparențe, Xavier este un tânăr dezinvolt și de treabă care ar sări în ajutorul oricui are nevoie.
Cunostinte magice:: Manipularea focului
Poveste: Face parte dintr-o familie de vrăjitori înstărită, cu statut și mare faimă.

Persuasiunea și principiile ei Empty Re: Persuasiunea și principiile ei

20.12.22 2:00
Persuasiunea și principiile ei Dc1mk9c-b25bee2d-cd38-4138-b26a-39ac8d3d93a2.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcLzk1MDgxZmY2LTkwMTMtNDBhYi1iMTU4LTAxZGNiYTRlYjc5ZlwvZGMxbWs5Yy1iMjViZWUyZC1jZDM4LTQxMzgtYjI2YS0zOWFjOGQzZDkzYTIucG5nIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0
Din punctul meu de vedere, există multe persoane care știu să folosească această ”artă” și să te întoarcă pe toate părțile prin cuvinte frumoase
Nu că vreau să mă dau victimă sau ceva, dar cred că am văzut de multe ori pradă acestei metode
Deși implică răutate, nu oricine poate să o facă, trebuie să fii foarte inteligent să faci pe cineva din vorbe și să te joci cu mintea lui
Recunosc că eu nu am o astfel de capacitate, dar chiar dacă aș avea-o , nu aș folosi-o , pentru că e contrară principiilor mele
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum