Șoricei de Bibliotecă
Șoricei de Bibliotecă
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Un forum dedicat iubitorilor de lectură și fandomurilor.

HomeHome  PublicatiiPublicatii  FAQFAQ  SearchSearch  Facebook GroupFacebook Group  Our collaboratorsOur collaborators  Log inLog in  RegisterRegister  

Solzi si Petale: fragmenta scoase din context

Go down 
AuthorMessage
Rainy Rose
Colaborator
Colaborator
Rainy Rose

Data înscrierii : 2019-07-26
Aprecieri ❤️ : 4
Hobby-uri : reading, writing, RPG, psychology

Solzi si Petale: fragmenta scoase din context Empty
PostSubject: Solzi si Petale: fragmenta scoase din context   Solzi si Petale: fragmenta scoase din context Empty01.08.19 17:55

Disclaimer: Asa cum spune si titulu, ceea ce voi posta in acest topic sunt fragment sau parti scoase din context. Solzi si Petale este titlul provizoriu al unuia dintre romanele mele. Momentan se afla in stadiul de plot bunny, adica am stabilite persoajele principale si am o idee vaga cu privire la ceea ce se va intampla, dar nu am scris inca nimic la el. Sau aproape nimic. Ceea ce urmeaza este rezultatul unui goose pe car el-am primit pe un alt forum, si anume sa scriu un one-shot din perspectiva unui caine. Eu nu pot scrie one-shot-uri Smile) si singurrul mod in care am reusit sa faca ceva cat de cat apropiat a fost sa il iau pe Casper de labuta si sa sper Smile). Nu vor fi toate atat de confuze pentru ca nu obisnuiesc sa scriu prea mult din perspectiva animalelor. Este dificil si inca nu ma pricep la asta.

Critica/comentarii: Orice fel de critica este bine venita, chiar incurajata, doar ca as vrea sa fie argumentata.  Mentionez ca desi al meu beta primar a citit o parte din el, nu l-a corectat efectiv.

Clarificari: Practic ce se intampla aici? Scena are loc undeva la inceputul romanului. Stapanii lui Casper analizeaza o sabie pe care el a gasit-o in timp ce se plimba cu Sabinne. El ii considera pe toti ca facand parte din "haita" lui pentru ca well, e un caine crescut de oameni Smile).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Întâlnire de haită

Solzi si Petale: fragmenta scoase din context CeNA1fI

Noua jucărie era pusă sub atentă observație. Ceilalți patru membri ai haitei erau, în mod ciudat de altfel, toți adunați în jurul mesei, ridicați ca de obicei pe picioarele lor din spate puțin păroase. Nu îi putea vedea de la locul lui de sub masă, dar le auzea clar vocile. Sabinne, care de obicei nu participa la astfel de întâlniri, era ciudat de supusă. Nu mârâise la Gail decât de vreo două ori, și nici atunci nu avea clasica îndârjire. Ci, din contră, pusese întrebări și îi ascultase răspunsurile. Bizar, bizar, foarte bizar! Haita lui se purta brusc neobișnuit! 

Cu un oftat ușor, Casper se lăsă pe labele din față, închizându-și ochii albaștri.
Găsise jucăria, care era de fapt o bucată veche de metal cu miros plăcut, mai devreme într-o tufă. Sabinne ieșise cu el în pădure după ce se certase din nou cu Gail. Era un mister cum reușea mereu să scape fără ca șeful de haită să o pună la respect. El încă era tras ușor de ceafă când ajungea cu botul pe masă. Nu era vina lui că mâncarea de acolo mirosea mai bine decât cea pe care o primea el! Voia doar să verifice dacă era și bună! Atât!

— Crezi că îl poți traduce, Gail?

Casper ciuli urechile. Niall intervenise! Deci terminau curând! Perechea lui Gail mereu vorbea spre șfârșit!
Patrupedul se ridică repede. Bang! Capul i se lovi de masă. Scoase un scâncet lung, nedumerit și înspăimântat. De când era bucata aia de lemn atât de jos?!

— Merde! Casper! Ce-ai făcut, uriașule? Vino aici! 

La îndemnul colegei sale de haită, câinele se strecură cu grijă de sub masă. Capul îi pulsă, urechile albe erau lăsate în jos, iar coada stufoasă atârna fără vlagă. Făcu câțiva pași buimac, până dădu de genunchii lui Axel. Habar nu avea când acesta ajunsese pe podea, dar picioarele lui fuseseră mereu o pernă bună. Degete fără gheare îi palpau capul, atingerea era mai delicată decât materialul fragil pe care Sabinne îl folosea uneori în loc de blană. Oftă mulțumit, băgându-și botul mai mult în el. Axel mirosea a vânt, soare, aer curat și ploaie de vară. Era liniștitor!

Un nou set de degete se alătură primului. Acestea erau mai dure, dar sigure pe ele. Ceva rece și puțin umed îi atinse capul, iar Casper scânci din nou. Nu îi plăcea, nu îi plăcea deloc! Nu îi era cald! De ce puneau chestii reci pe el?! Făcuse ceva greșit? Încercă să se îndepărteze, să se ridice ca să se strecoare în patul lui moale și plin de jucării, pe care nu încercau să i le fure, ca apoi să petreacă ore întregi analizându-le.

— Șșș, ești bine, amice, stai așa! Te-ai lovit cam tare! Nu vrem să faci cucui! 

Deschise ochii. Chipul prietenos al lui Niall îl întâmpină cu o arcuire blândă a buzelor. Blana lui de pe față era mai scurtă. El și Axel și-o tot tăiau, de parcă aveau prea multă în general! Avea încredere mare în Niall, știa mereu ce să facă atunci când îl durea ceva. Închise la loc ochii și se lăsă mai mult pe Axel, făcându-l să bombăne ceva de neînțeles. Gail și Sabinne nu mai discutau despre obiectul pe care îl găsise. Asta însemna că urma să i-l dea înapoi? Doar el îl găsise! Era al lui!
Back to top Go down
Charybdis
Șoricel VIP
Șoricel VIP
Charybdis

Aprecieri ❤️ : 19
Hobby-uri : Șoricel de bibliotecă

PostSubject: Re: Solzi si Petale: fragmenta scoase din context   Solzi si Petale: fragmenta scoase din context Empty01.08.19 19:21

Ți-am verificat eu restul și l-am așezat cum era pe forumul lui Sarah. Dacă mai ai nevoie vreodată de ajutor, îți stau la dispoziție cu tot dragul ♡

Revenind la poveste: Mi-ar fi plăcut să fie mai lungăăă. Ai un stil aparte de a descrie lucrurile și o imaginație foarte interesantă, iar mie îmi plac mult poveștile de genul încă de când eram mică

Și din câte am observat, chiar te pricepi la a scrie romane. Toată descrierea pe care ai pus-o i se potrivește unui roman de cel puțin 15 capitole.
Back to top Go down
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum
Rainy Rose
Colaborator
Colaborator
Rainy Rose

Aprecieri ❤️ : 4
Hobby-uri : reading, writing, RPG, psychology

PostSubject: Re: Solzi si Petale: fragmenta scoase din context   Solzi si Petale: fragmenta scoase din context Empty01.08.19 19:35

@Charybdis wrote:
Ți-am verificat eu restul și l-am așezat cum era pe forumul lui Sarah. Dacă mai ai nevoie vreodată de ajutor, îți stau la dispoziție cu tot dragul ♡

Revenind la poveste: Mi-ar fi plăcut să fie mai lungăăă. Ai un stil aparte de a descrie lucrurile și o imaginație foarte interesantă, iar mie îmi plac mult poveștile de genul încă de când eram mică

Și din câte am observat, chiar te pricepi la a scrie romane. Toată descrierea pe care ai pus-o i se potrivește unui roman de cel puțin 15 capitole.

Multumesc Smile) descrierea era punctul meu forte acu aproape 6 ani cand obisnuiam sa scriu frecvent. Nu stiu cate capitole va avea acests, dar cu celalalt roman, Sarpele de Argint, sunt pe la capitolul 12 si inca nici nu am intrat in paine calumea, deci da, cincisprezece capitole ar fi un minim Smile).
Back to top Go down
Charybdis
Șoricel VIP
Șoricel VIP
Charybdis

Aprecieri ❤️ : 19
Hobby-uri : Șoricel de bibliotecă

PostSubject: Re: Solzi si Petale: fragmenta scoase din context   Solzi si Petale: fragmenta scoase din context Empty01.08.19 19:42

@Rainy Rose wrote:
@Charybdis wrote:

Multumesc Smile) descrierea era punctul meu forte acu aproape 6 ani cand obisnuiam sa scriu frecvent. Nu stiu cate capitole va avea acests, dar cu celalalt roman, Sarpele de Argint, sunt pe la capitolul 12 si inca nici nu am intrat in paine calumea, deci da, cincisprezece capitole ar fi un minim Smile).
Încă te pricepi la descrieri. Și îmi place mult faptul că nu introduci prea mult dialog, decât dacă este nevoie ^^
Mult succes cu romanul. Iubesc titlul pe care i l-ai ales. Sunt sigură că și povestea îi este pe măsură ♡
Back to top Go down
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum
Sponsored content

PostSubject: Re: Solzi si Petale: fragmenta scoase din context   Solzi si Petale: fragmenta scoase din context Empty

Back to top Go down

Solzi si Petale: fragmenta scoase din context
Back to top 
Page 1 of 1