Șoricei de Bibliotecă
Șoricei de Bibliotecă
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Un forum dedicat iubitorilor de lectură și fandomurilor.

HomeHome  PublicatiiPublicatii  FAQFAQ  SearchSearch  Facebook GroupFacebook Group  Our collaboratorsOur collaborators  Log inLog in  RegisterRegister  

Semnificația numelui de pe forum

Go down 
AuthorMessage
Charybdis
Șoricel VIP
Șoricel VIP
Charybdis

Data înscrierii : 2019-07-26
Aprecieri ❤️ : 19
Hobby-uri : Șoricel de bibliotecă

Semnificația numelui de pe forum Empty
PostSubject: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty31.07.19 21:14

După cum sugerează titlul, în acest subiect ne vom explica numele pe care ni l-am pus pe forum.

Semnificația numelui meu: În mitologia greacă, Caribda sau Kharybdis (în limba greacă: Χάρυβδις) este un monstru acvatic care îi are drept părinți pe Poseidon și Gaia. Este înfățișat adesea sub forma unei guri imense, monstruoase, care înghite mari cantități de apă de trei ori pe zi, atrăgând în gâtlejul ei tot ce plutește și provocând un vârtej de ape uriaș. Monstrul se află aproape de Messina, pe stânca ce mărginește strâmtoarea care desparte Italia de Sicilia.
De cealaltă parte a strâmtorii se află un alt monstru, Scila. Cei doi monștri sunt atât de apropiați unul de celălalt încât o corabie nu poate să evite să treacă pe lângă unul din cele două ființe marine fără să nimerească în preajma celeilalte și să fie distrusă. De aici provine și expresia a fi între Scila și Caribda, adică a se afla într-o încurcătură, într-o primejdie din care nu se poate găsi o ieșire.
L-am întâlnit prima dată în cartea Gândește-te la un număr, scrisă de John Verdon. Criminalul se intitula Caribda sau Scila. Mi-a plăcut foarte mult cum sună și am zis să-l folosesc destul de des. Iar Charybdis este versiunea din limba engleză a numelui monstrului.

Numele voastre ce semnificație au?
Back to top Go down
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum
Rainy Rose
Colaborator
Colaborator
Rainy Rose

Aprecieri ❤️ : 4
Hobby-uri : reading, writing, RPG, psychology

PostSubject: Re: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty31.07.19 21:24

Ohhhh interesant! Iubesc mitologia si ma bucur mereu sa aflu ceva nou, ami ales daca e ceva mai putin cunoscut ^^

La mine e mai... meh Smile) Rainy Rose este titlul uneia dintre melodiile formatiei japoneze Tetra Fang. Este una din melodiile in care voce asolistului iese mai mult in evidenta decat instrumentalul si mi-a palcut mult. Trupa a aparut doar pentru a promova unul din multele live action series de la Kamen Rider, Personajul principal este jucat de Seto Koji care este si solistul trupei. Sincer vocea lui se potriveste mai bine cu j-rock, genul muzical abordat de formatie, decut cu j-pop, ceea ce el a cantat in urmatorii ani.
Folosesc Rainy Rose, in diferite versiuni, de ani de zile peste tot Smile)
Back to top Go down
Sailant
Șoricel începător
Șoricel începător
Sailant

Data înscrierii : 2019-07-27
Aprecieri ❤️ : 1

PostSubject: Re: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty31.07.19 21:37

"Sailănt" este pur și simplu "silent" scris așa cum se aude.
Back to top Go down
RHM Tattoo
Membru VIP
Membru VIP
RHM Tattoo

Aprecieri ❤️ : 5
Hobby-uri : tattoo

PostSubject: Re: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty31.07.19 21:45

numele meu vine de la numele salonului nostru de tatuaj

Miauti likes this post

Back to top Go down
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Demadhir
Șoricel în evaluare
Demadhir

Aprecieri ❤️ : 1

PostSubject: Re: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty31.07.19 22:37

Am utilizat acest nume Demadhir, pentru ca - it motivates me to impove myself 
Pur si simplu am adaugat prefixul "de"  inaintea numelui -  Madhir

Care are ca semnificatie urmatoarele : 

M is for melody, the song of life.
A is for advantage, for you are blessed with many.
D is for diamond, the brilliance you shine.

H is for humble, a saintly quality.
I is for immaculate, keeping it tidy
R is for realist, the way you are.
Back to top Go down
Casydy
Șoricel MODERATOR
Șoricel MODERATOR
Casydy

Data înscrierii : 2019-07-29
Aprecieri ❤️ : 2

PostSubject: Re: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty01.08.19 7:34

Paii.. Nu mai sigur asa de la ce vine Casydy , daca stau bine sa-mi amintesc ar veni de la Cassi Balc, Personajul principal din Cercul Secret. Mia placut mult de tot cartea aceea si am am ramas cu numele acesta, dar am schimbat literele putin as putea sa spun asa. 
Back to top Go down
http://aworldforall.forumgratuit.ro/forum
Sobo
Șoricel începător
Șoricel începător
Sobo

Aprecieri ❤️ : 0
Hobby-uri : Este mult de spus :)

PostSubject: Re: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty02.08.19 11:01

Numele acesta Sobo nu are o specificare aparte,l-am copiat de la niste desene cu soricei (m-a uitam cand eram mai mic) si acolo era un personaj, un sobolan rus cu numele Sobolanski. Am decis sa ma prezint cu numele asta in multe parti deoarece este comic intr-un anumit mod. Smile
Back to top Go down
golan trevize
Șoricel începător
Șoricel începător
golan trevize

Data înscrierii : 2020-01-25
Aprecieri ❤️ : 0
Hobby-uri : Robberies

PostSubject: Re: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty05.02.20 16:40

Golan Trevize e personajul principal din Foundation's Edge. Marginea Fundatiei. E o situatie adusa din condei de traducatorul Mihai-Dan Pavelescu (care a tradus impecabil cartile lui Asimov): suparat ca prietenul lui l-a tradat personajul principal i-o reteaza scurt: "De acum nu mai sunt Golan cu tine..." ceea ce in romana suna intr-un anume fel. Si ma rog... suna intr-un fel sa fii Golan Trevize, nu? :lol!:
Back to top Go down
Ravic
Colaborator
Colaborator
Ravic

Data înscrierii : 2019-09-03
Aprecieri ❤️ : 7
Hobby-uri : I walk into the darkness you show me

PostSubject: Re: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty05.02.20 20:17

Semnificatia numelui meu provine din Egypt-ul Antic ,Ravic fiul  lui RA zeul soarelui.
Numele l-am  ales din mai multe motive .
Back to top Go down
https://nightrival.forumgratuit.ro
Roxana H.
Șoricel VIP
Șoricel VIP
Roxana H.

Data înscrierii : 2019-12-13
Aprecieri ❤️ : 8
Hobby-uri : RPG

PostSubject: Re: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty07.02.20 23:49

@golan trevize wrote:
Golan Trevize e personajul principal din Foundation's Edge. Marginea Fundatiei. E o situatie adusa din condei de traducatorul Mihai-Dan Pavelescu (care a tradus impecabil cartile lui Asimov): suparat ca prietenul lui l-a tradat personajul principal i-o reteaza scurt: "De acum nu mai sunt Golan cu tine..." ceea ce in romana suna intr-un anume fel. Si ma rog... suna intr-un fel sa fii Golan Trevize, nu? :lol!:
interesanta povestea numelui tau
Back to top Go down
https://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Eloise
Colaborator
Colaborator
Eloise

Data înscrierii : 2019-08-07
Aprecieri ❤️ : 2

PostSubject: Re: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty15.02.20 1:24

Eloise este numele unui personaj pe care l-am creat cu mult timp înainte, în general folosesc nume care cred că au o semnificație sau înseamnă ceva pentru mine.
Eloise a fost un personaj care la sfârșit a trebuit s-o omor în propria poveste la final, și mă regăsesc în ea deoarece era o fire aproape ca a mea, deși o și urăsc că amândouă semănăm în a avea un caracter ce nu-mi place, dar îmi și place de ea pentru că în povestea din care făcuse parte a avut un fericit și trist final și nu a regretat nimic.
Deci am ales să îi port numele deoarece povestea nu o mai am, dar mi-a rămas memoria ei și că n-am uitat de ea.
Back to top Go down
Xiphion.
Big miau (^つωฅ^)
Big miau (^つωฅ^)
Xiphion.

Aprecieri ❤️ : 10
Hobby-uri : Somn

PostSubject: Re: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty05.06.20 3:40

Xiphion este o altă denumire pentru iris (stânjenel) și este una dintre florile mele preferate, iar acel punct l-am pus fiindcă îmi place cum arată un nickname cu punct, însă nu știu exact de ce. Am ajuns să iubesc foarte mult această floare din cauza seriei Spiral: Suiri no Kizura, una dintre seriile anime ale copilăriei mele. O vază cu iriși i-a fost dăruită unui personaj sub un mesaj ascuns, irisul violet reprezentând speranța.
Stânjenelul cred că este singura floare care mă definește. Deși pare o floare "timidă" și simplă, nu-și pierde niciodată din frumusețe (frumusețea reprezentând în cazul meu optimismul).
Back to top Go down
https://charybdisnscylla.tumblr.com
Sponsored content

PostSubject: Re: Semnificația numelui de pe forum   Semnificația numelui de pe forum Empty

Back to top Go down

Semnificația numelui de pe forum
Back to top 
Page 1 of 1