Soricei de Biblioteca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down

Autorii strainii vs Autori romanii

Autor Strain
 
Autor Roman
 
Ambele
 
 
 
View results
 
Casydy
Casydy
⚔️Moderator
⚔️Moderator
SoA
Chit Soa
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Data înscrierii : 2019-07-29
Mesaje : 448

Personaj RPG
Nume: Wendy Eliza Carter
Varsta: 14
Personalitate : Blanda, calma, soricel de biblioteca
Cunostinte magice:: Manipularea vantului
Poveste: Ea a fost mereu tipul de persona , retrasa si ii place foarte mult sa stea si sa priveasca din umbra. Mai are un frate geamana , mia mare cu cateva minute si mereu afost in umbra lui. Familia ei este una instarita si nu a suferit pe tema aceasta, dar totus sa simtit mereu singura si probabil din acest motiv, nu prea are prieteni asa de multi.
http://aworldforall.forumgratuit.ro/forum

Autorii strainii vs autorii romanii Empty Autorii strainii vs autorii romanii

29.07.19 15:12
Asa cum reiese din titlu vreau sa va spuneti parerea in scris si in sondaj care ar fii genul vostru de autorii. Pe cine ati prefera mai mult intre un autor strain  sau roman sau ambele . Argumentati. ^^
AnneRPC
AnneRPC
㊙️Șoricel Admin
㊙️Șoricel Admin
SoA
Chit Soa
Scriitor
Chit Scrie
Grup7
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-29
Mesaje : 1076
Hobby-uri : RPC, RPG, GFX, writing

Personaj RPG
Nume: Kimiko
Varsta: 14
Personalitate : timida si nu foarte vorbareata, dar iubitoare si prietenoasa
Cunostinte magice:: magie elementala - aer (levitatie, creare bule de aer)
Poveste: Facand parte dintr-o familie de vrajitori, Kimiko a trebuit sa se inscrie la aceasi scoala unde au invatat si parintii ei. Nu este cea mai incantata de decizia luata de parintii ei, dar nu are nici-o putere in a schimba ceea ce deja este facut. Tot ce doreste e sa treaca prin scoala fara evenimente si fara sa atraga atentia nimanui. Are o afinitate pentru magia aerului si cea de vindecare, dar nu stapaneste inca nicuna din cele doua.
https://rpc-and-anime.forumotion.com/

Autorii strainii vs autorii romanii Empty Re: Autorii strainii vs autorii romanii

29.07.19 21:04
cum am spus si la alt topic, nu prea sunt adepata a autorilor romani pentru ca am inca cosmaruri cu operele literare din programa scolara.
Rainy Rose
Rainy Rose
⚜️Colaborator
⚜️Colaborator
Scriitor
Chit Scrie
Grup3
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 123
Hobby-uri : reading, writing, RPG, psychology

Autorii strainii vs autorii romanii Empty Re: Autorii strainii vs autorii romanii

29.07.19 21:10
Initial am vrut sa aleg ambele pentru ca stiu ca avem catva oameni talentati, inclusiv printre contemporani. Am mers pana la urma pe autor straini pentru ca ast [redomina in biblioteca mea si ma duc mult mai repede spre ei.
Charybdis
Charybdis
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 1534
Hobby-uri : somn

Personaj RPG
Nume:
Varsta:
Personalitate :
Cunostinte magice::
Poveste:
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum

Autorii strainii vs autorii romanii Empty Re: Autorii strainii vs autorii romanii

03.08.19 20:33
Ambele, deoarece citesc atât autori români, cât și străini. Iar autorii români scriu la fel de bine ca și cei străini ^^
Eloise
Eloise
⚜️Colaborator
⚜️Colaborator
SoA
Chit Soa
Scriitor
Chit Scrie
Grup4
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2019-08-07
Mesaje : 432

Autorii strainii vs autorii romanii Empty Re: Autorii strainii vs autorii romanii

18.08.19 19:17
Nu prea am o preferință.
Fie că citești cărți făcute de străini sau români, atâta timp cât cartea este bună nici nu mai contează foarte mult. ^^
RHM Tattoo
RHM Tattoo
⭐Membru VIP
⭐Membru VIP
Milti Prieteni
Chit grup
Scriitor
Chit Scrie
Grup4
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2019-07-27
Mesaje : 780
Hobby-uri : tattoo
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/

Autorii strainii vs autorii romanii Empty Re: Autorii strainii vs autorii romanii

18.08.19 22:02
eu prefer mai mult autorii straini
Xiphion.
Xiphion.
㊙️Șoricel Admin
㊙️Șoricel Admin
The Best
Miauti
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Grup10
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 2466
Hobby-uri : Somn

Personaj RPG
Nume: Kagome
Varsta: 14 ani
Personalitate : Kagome este o fire foarte liniștită și sociabilă. Îi place să își facă prieteni noi și să aducă un zâmbet pe buzele oricărei persoane.
Cunostinte magice:: Levitarea obiectelor cu ajutorul aerului magic.
Poveste: Kagome provine din familia Takahashi, fiind o familie de vrăjitori foarte cunoscuți. A fost crescută și educată foarte frumos de către părinții și bunicii ei, făcând școala generală acasă și fiind învățată de dascăli cât mai renumiți. Deși face parte dintr-o familie bogată, nu s-a mândrit niciodată cu ceea ce are.
https://charybdisnscylla.tumblr.com

Autorii strainii vs autorii romanii Empty Re: Autorii strainii vs autorii romanii

19.08.19 10:42
RHM Tattoo wrote:eu prefer mai mult autorii straini
Te rugăm să îți și argumentezi mesajul. 
De ce, mai exact, preferi autorii străini?
Uta
Uta
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Grup7
Chit Grup
SoA
Chit Soa
Scriitor
Chit Scrie
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2019-08-16
Mesaje : 1114
Hobby-uri : (ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧
https://pokeheroes.com/userprofile?name=Makima~

Autorii strainii vs autorii romanii Empty Re: Autorii strainii vs autorii romanii

22.08.19 2:36
Am ales autorii straini. Nu e ca cei romanii n-ar fi buni, dar din cauza scolii, ii evit cat de mult posibil. Si cam toate cartile ce le-am citit, sunt scrise de autori straini. Poate daca nu imi erau bagati pe gat la scoala operele autorilor romani, as fi ales ambele.
golan trevize
golan trevize
⛏Șoricel începător
⛏Șoricel începător
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2020-01-25
Mesaje : 23
Hobby-uri : Robberies

Autorii strainii vs autorii romanii Empty Re: Autorii strainii vs autorii romanii

04.02.20 15:50
Sigur ca poate fi si asta un subiect de discutie, dar din punctul meu de vedere e unul superficial. Cei tineri observ faptul ca nu vad dincolo de programa scolara. Am recitit spre exemplu recent Baltagul lui Sadoveanu. Normal ca la 14 ani cartea e nesuferita. Cui ii pasa? Si e chiar lunga si fara vreun ritm din asta alert. Ca sa te prinda. Dar daca ajungi la un nivel de finete a lecturii si o placere a limbajului, cartea e "marfa" taticu! Profunda, cu tipologii umane, cu conetext istoric, drama sufleteasca.

Am descoperit intr-un anime pe care l-am vazut ieri: Omoide Poro Poro (1991) faptul ca pe coloana sonora a filmului era pus ceva care-mi suna foarte romanesc. Zic, ba... asta e taranca-ta taranca-ta-ua romaneasca! Si fluierul lui Gheorghe Zamfir! Cum de a vazut un japonez valoare in asta? Si a integrat-o in filmul lui ca sa exprima atmosfera rustica dintr-un sat de la ei... Acolo vorbeau de agricultura bio din anii '90, noi abia scapam de comunism.

De ce zic asta? Fiindca nu vreau sa neg de multe ori superioritatea autorilor din afara care au mai repede darul de a fi universali valabili peste tot, dar sa ne indopam doar cu literatura de la ei ar cam insemna sa avem in batatura niste resurse de inspiratie impresionante si sa le ignoram pur si simplu. De ce? Din cauza scolii. Fiindca autorii romani nu se rezuma doar la ce apare in scoala.

Din aceasta pricina eu prefer ambele tipuri de autori. Am citit recent prima serie a Dinastiei de Sunderland-Beauclaire - Vintila Corbul (Idolii de aur - 3 volume). Si am invatat de acolo cateva chestii din istoria lumii. Puse in context. Daca stii unde cum sa citesti, cred ca pana la urma orice carte si orice autor poate sa contribuie la dezvoltarea ta.
Charybdis
Charybdis
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 1534
Hobby-uri : somn

Personaj RPG
Nume:
Varsta:
Personalitate :
Cunostinte magice::
Poveste:
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum

Autorii strainii vs autorii romanii Empty Re: Autorii strainii vs autorii romanii

05.02.20 0:37
Deci eu am citit Baltagul de două ori până acum, iar a doua oară am savurat cu totul cartea, deci are de toate! Nu ai cum să n-o adori, mai ales dacă iubești misterele. Pot să spun că este prima carte care m-a făcut să ador genul polițist, iar a doua este Cu ochii minții de Hakan Nesser. Mi se pare cea mai bună carte din programa școlară, iar a doua cea mai bună, din punctul meu de vedere, este Moara cu noroc.
Sponsored content

Autorii strainii vs autorii romanii Empty Re: Autorii strainii vs autorii romanii

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum