Șoricei de Bibliotecă
Șoricei de Bibliotecă
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

My mice do like the taste of human flesh. They say that cheese just can't compare to certain other red foods.

HomeHome  PublicatiiPublicatii  FAQFAQ  SearchSearch  Facebook GroupFacebook Group  Our collaboratorsOur collaborators  Log inLog in  RegisterRegister  

Metro 2033

Go down 
AuthorMessage
Miauti
Șoricel ADMIN
Șoricel ADMIN
Miauti

Data înscrierii : 2020-07-04
Aprecieri ❤️ : 3
Hobby-uri : Manga

Metro 2033 Empty
20200705
PostMetro 2033

Metro 2033 DSC_0037
Informatii
Tip: Roman
Volume: 1
Capitole: 20
Nr Pagini: 544 (editia rusa), 458 (editia engleza), 544 (editia finlandeza), 784 (editia germana), 598 (editia turca), 704 (ediția persana), 624 (editia romana)
Status: Terminat
Publicat: 28 mar 2005 (Rusia), 2010 (Statele Unite), 2016 (Romania)
Gen: Post-Apocaliptic
Autor: Dmitri Gluhovski (Story)
Editii: Eksmo, Orionbooks, Paladin

Salutare soriceilor ! neavand ce face azi, am dorit sa va spun despre o carte pe care am citit-o acum doi ani - METRO 2033. Da stiu, ca nu prea scriu despre romane, dar fiindca am jucat "Metro 2033", am decis sa citesc in acea perioada si carte cu acelasi nume, iar diferenta este foarte mare.

Asa ca chit chi....

Quote :
"Dragi moscoviti si oaspeti ai capitalei! Metroul din Moscova este un mijloc de transport foarte periculos."
Anunt dintr-un vagon de metrou

"Cel care are curaj si rabdare sa priveasca toata viata cu atentie intunericul va vedea cel dintai in el un licar de lumina."
Han

...asa incepe atat cartea cat si jocul.

Metro 2033 (Метро 2033) este un roman post apocaliptic scris de Dmitri Gluhovski. Actiunea are loc intr-un metrou din Moscova dupa un razboi mondial pe Pamant, unde s-au ascuns ultimii supravietuitori. Romanul a fost publicat in Rusia pe 28 martie 2005, la concursul de literatura Eurocon si fiind desemnat "cel mai bun debut" al anului 2007.

"Metro 2033" vorbeste despre un viitor ipotetic in care lumea a fost devastata de o apocalipsa nucleara, iar naratorul rus Dmitri Glukhovski reflecta asupra lumii, oamenilor, vietii de zi cu zi, politicii, religiei, misticismului, fanteziei, iubirilor pierdute, familiei, dandu-ne imposibilul de a ramanem indiferenti fata de personajele ingropate in aceasta lume devastata de ignoranta umana.

Xiphion. likes this post

Back to top Go down
https://miauti.blogspot.com/
Share this post on: redditgoogle

Metro 2033 :: Comments

Xiphion.
Re: Metro 2033
Post on 05.07.20 11:41 by Xiphion.
Am această carte atât în engleză, cât și în română, dar nu am apucat să o citesc, fiindcă am câteva cărți care așteaptă să fie finalizate, iar timpul ăsta liber mă omoară, deoarece e cam puțin. T^T
Totuși, îmi plac poveștile despre apocalipse, așa că o voi citi cu siguranță când îi va sosi vremea!
Roxana H.
Post on 05.07.20 17:02 by Roxana H.
Metro 2033 Crystal_divider_by_laraleel_dbktpou-fullview.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOiIsImlzcyI6InVybjphcHA6Iiwib2JqIjpbW3siaGVpZ2h0IjoiPD05NSIsInBhdGgiOiJcL2ZcLzk3NTM4ZWQyLWYwMDYtNGVkNS1hYTlmLWYxMTIxYmYzYjFlNFwvZGJrdHBvdS05MGFmY2NjNi1jNzdkLTQxZmUtOWE3ZC01ZGRjYzFlZjQxOWMucG5nIiwid2lkdGgiOiI8PTI4NyJ9XV0sImF1ZCI6WyJ1cm46c2VydmljZTppbWFnZS5vcGVyYXRpb25zIl19
si mie mi se par interesante si fascinante cartiile care prevestesc apocalipsa
Post  by Sponsored content

Metro 2033

Back to top 

Page 1 of 1