Soricei de Biblioteca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Charybdis
Charybdis
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 1534
Hobby-uri : somn

Personaj RPG
Nume:
Varsta:
Personalitate :
Cunostinte magice::
Poveste:
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum

Lucrări începute și neterminate/abandonate Empty Lucrări începute și neterminate/abandonate

20.04.20 15:25
Cred că avem cu toții o poveste, o poezie sau un desen pe care l-am abandonat din cauza faptului că la început ni s-a părut o idee bună, iar pe parcurs ne-a venit impresia că este doar o porcărie ideea respectivă. Totuși, important este să nu abandonăm acea idee, părerea mea, fiindcă în fiecare om se ascunde un mic artist și sunt sigură că într-o bună zi îl vom găsi toți în noi înșine.
Eu am abandonat multe idei, dar poate că la un moment dat mă voi întoarce la ele și voi scoate tot ce e mai bun din mine. Ideile despre care aș dori să vorbesc astăzi sunt "Castelul de nisip" și "Lacrima sunetului de pian".
În Castelul de nisip am ales acest titlu tocmai pentru că îmi doream să particip la un concurs cu tematica mării. Voiam să scriu despre un nepot, student în alt oraș, care se întoarce în vacanță acasă la bunica lui și descoperă că este bolnavă, iar în acea vacanță ea va muri sub ochii săi, dar concursul s-a terminat înainte să termin eu ideea, așa că am șters tot ce am scris și nu m-am reîntors la ea niciodată, însă mi-a rămas puțin la suflet și vreau să o rescriu când voi fi un scriitor mult mai bun.
Iar în Lacrima sunetului de pian țin minte că am vrut să scriu despre un băiat și o fată, amândoi cu visuri spulberate, care doresc să facă tot posibilul ca persoană iubită să-și realizeze visul cel măreț. Dar fata face cancer osos și își pierde speranța de viață, iar într-un final m-am gândit ca ea să moară și el să se sinucidă într-un accident de mașină. Aceasta este doar una dintre ideile pe care le-am avut cu titlul acesta. Una dintre ele a mai fost ca el să înnebunească și să renege faptul că iubita lui a decedat, dar n-am mai lucrat de foarte mulți ani la idee și nu știu dacă o voi mai pune vreodată în practică.
Voi la ce idei ați renunțat și de ce?
Uta
Uta
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Grup7
Chit Grup
SoA
Chit Soa
Scriitor
Chit Scrie
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2019-08-16
Mesaje : 1114
Hobby-uri : (ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧
https://pokeheroes.com/userprofile?name=Makima~

Lucrări începute și neterminate/abandonate Empty Re: Lucrări începute și neterminate/abandonate

20.04.20 16:57
Sunt chiar triste povestile! Sper totusi ca intr-o zi, te vei intoarce la ele si le vei finaliza! Chiar au potential amandoua, iar tu te pricepi de minune la scris! Deci mai ai nevoie de timpul necesar si cheful ca s-o faci~
Hmmm...Ce am inceput si am abandonat? Ce-i drept, am abandonat multe fic-uri când le vedeam ce porcarii sunt! =)) Dar cel mai "important" lucru pe care l-am abandonat este manga-ul pe care l-am inceput in liceu. Nici nu stiu ce-a fost in capul meu de am crezut ca pot face asta! Pana la urma, dupa cum mi s-a tot zis, desenul e doar un hobby...E doar un vis copilaresc. Hehe...Nu voi uita niciodata clipa in care mi-a venit ideea. Mi-am speriat rau colegul in ziua aia la cat de tare si entuziasmata am tipat ca mi-a venit o idee pentru un manga. Probabil si faptul ca el si alti doi colegi m-au ajutat si sustinut m-a facut sa cred pentru o clipa ca pot face asta...Dar cum liceul s-a terminat si au intervenit altele, ne-am departat si m-am trezit singura cu visul asta nebunesc. Si cu toate ca am incercat sa continui pe cont propriu, cineva a reusit sa-mi taie aripile cu totul si m-a facut sa abandonez acest vis si dragii mei copilasi pe care i-am creat...Ideea de baza era despre doua surori, gemene, despartite la nastere, doar una din ele ramanand langa parinti. Visam sa se petreaca totul intr-un fel de Evul Mediu dar fantastic! Cu magie si creaturi magice de toate felurile...Personajele principale le-am modelat intr-un fel dupa mine si cei 3 colegi ai mei...N-am apucat decat sa scriu o parte din poveste si sa desenez cateva pagini inainte sa abandonez totul...Daaaar....Asta e...N-am ce face...TwT
Charybdis
Charybdis
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 1534
Hobby-uri : somn

Personaj RPG
Nume:
Varsta:
Personalitate :
Cunostinte magice::
Poveste:
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum

Lucrări începute și neterminate/abandonate Empty Re: Lucrări începute și neterminate/abandonate

20.04.20 17:37
Îmi place mult manga-ul despre care ai povestit și mi-ar face plăcere să-l continuăm împreună când va veni știi tu ce zi <3 Doar că sunt cel mai praf om când vine vorba de desen, așa că te-aș putea ajuta la poveste. Asta dacă nu o să stric tot, desigur! Cât despre poveștile mele, am început să urăsc să scriu de una singură, fiindcă aberez groaznic când fac asta și mă pierd în idei! Dacă vrei să fii micuța mea călăuză, atunci le voi putea continua și finaliza >w< Iar desenul nu e doar un hobby, e artă! Iar arta în sine reprezintă viața și fiecare respirație a tuturor vietăților! Așa că nu te descuraja! Sunt alături de tine, my little sunshine~
Uta
Uta
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Grup7
Chit Grup
SoA
Chit Soa
Scriitor
Chit Scrie
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2019-08-16
Mesaje : 1114
Hobby-uri : (ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧
https://pokeheroes.com/userprofile?name=Makima~

Lucrări începute și neterminate/abandonate Empty Re: Lucrări începute și neterminate/abandonate

20.04.20 17:53
Dar aberezi foarte frumos! Insa daca chiar vrei, si-mi permiti, te voi ajuta cu cea mai mare placere cu orice pot! Chiar daca-s paralela cu scrisul! =)) Imi voi da silinta totusi sa te ajut cu tot ce ai nevoie~ Desenul e doar un hobby in cazul meu, dar hai sa lasam asta ca nu are asa mare importanta. ^^
Charybdis
Charybdis
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 1534
Hobby-uri : somn

Personaj RPG
Nume:
Varsta:
Personalitate :
Cunostinte magice::
Poveste:
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum

Lucrări începute și neterminate/abandonate Empty Re: Lucrări începute și neterminate/abandonate

20.04.20 18:00
Nu ești paralelă, ești pur și simplu genială! Și poți să faci multe cu un simplu hobby! Până la urmă, poți să-ți transformi pasiunile într-un job~ Și mi-ar face plăcere să lucrăm împreună la ceva, indiferent despre ce e vorba~ >//////<
Miauti.
Miauti.
㊙️Șoricel Admin
㊙️Șoricel Admin
The Best
Miauti
Scriitor
Chit Scrie
Grup6
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Rautate Pura
Chit Rau
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Data înscrierii : 2020-07-04
Mesaje : 197
Hobby-uri : Manga
https://miauti.blogspot.com/

Lucrări începute și neterminate/abandonate Empty Re: Lucrări începute și neterminate/abandonate

19.07.20 8:18
Am avut multe si le am abandonat. Poate cauza a fost bugetul, sau un niste visuri ale tineretei.
Asa ca am ramas u ce am putut realiza in viata asta.

Prima mea tentativa a fost de a deschide un radio... desigur unul anime sau mai bine spus cultura japoneza, dar dupa ce m am izbit de realitate si am realizat ca trebuie sa ai un buget mare am abandonat.

Dupa ani am dorit sa am ca toata lumea o cafenea, nu ceream mult, doar un spatiu mic al meu. Si desigur doream mai mult pentru socializare, pe langa faptul ca nici dracu de mine nu stia cu ce se mananca cafeaua. Inca sper !

Acum hobbiul meu de a cheltui timp si bani este blogul si campingul... iar la manga il pot citi online

Xiphion. likes this post

Xiphion.
Xiphion.
㊙️Șoricel Admin
㊙️Șoricel Admin
The Best
Miauti
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Grup10
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 2466
Hobby-uri : Somn

Personaj RPG
Nume: Kagome
Varsta: 14 ani
Personalitate : Kagome este o fire foarte liniștită și sociabilă. Îi place să își facă prieteni noi și să aducă un zâmbet pe buzele oricărei persoane.
Cunostinte magice:: Levitarea obiectelor cu ajutorul aerului magic.
Poveste: Kagome provine din familia Takahashi, fiind o familie de vrăjitori foarte cunoscuți. A fost crescută și educată foarte frumos de către părinții și bunicii ei, făcând școala generală acasă și fiind învățată de dascăli cât mai renumiți. Deși face parte dintr-o familie bogată, nu s-a mândrit niciodată cu ceea ce are.
https://charybdisnscylla.tumblr.com

Lucrări începute și neterminate/abandonate Empty Re: Lucrări începute și neterminate/abandonate

19.07.20 12:59
Miauti wrote:Am avut multe si le am abandonat. Poate cauza a fost bugetul, sau un niste visuri ale tineretei.
Asa ca am ramas u ce am putut realiza in viata asta.

Prima mea tentativa a fost de a deschide un radio... desigur unul anime sau mai bine spus cultura japoneza, dar dupa ce m am izbit de realitate si am realizat ca trebuie sa ai un buget mare am abandonat.

Dupa ani am dorit sa am ca toata lumea o cafenea, nu ceream mult, doar un spatiu mic al meu. Si desigur doream mai mult pentru socializare, pe langa faptul ca nici dracu de mine nu stia cu ce se mananca cafeaua. Inca sper !

Acum hobbiul meu de a cheltui timp si bani este blogul si campingul... iar la manga il pot citi online
Hehe, eu te susțin dacă vrei să-ți deschizi o cafenea. Desigur, nu e deloc ușor și cred că trebuie să faci și un curs ca să poți avea propria ta afacere, dar nimic nu este imposibil. Dacă ăsta e visul tău, dă-i bice. Nimeni și nimic nu trebuie să-ți stea în cale. ^^
Midori
Midori
⚔️Moderator
⚔️Moderator
Grup5
Chit Grup
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Scriitor
Chit Scrie
Data înscrierii : 2021-09-06
Mesaje : 116

Personaj RPG
Nume: Kaji
Varsta: 15 ani
Personalitate : Kaji se enervează destul de repede, nu renunță niciodată și comunică cu oamenii într-un stil aparte.
Cunostinte magice:: manipularea focului
Poveste: Aflat într-o lume în care magia există și fiind crescut de bunicul său, care este maestru în utilizarea focului, Kaji este 100% convins că Academia de Vrăjitori din Japonia este cea mai bună alegere pentru el, acesta dorindu-și cu ardoare să-și răzbune părinții care au fost uciși de către magicienii răufăcători din țară și să devină cel mai puternic utilizator al focului din lume.

Lucrări începute și neterminate/abandonate Empty Re: Lucrări începute și neterminate/abandonate

26.09.23 21:48
Pfuuuu.... am un folder plin de fanfic-uri abandonate  Lucrări începute și neterminate/abandonate 1f602 mereu cand am o obsesie pentru un personaj, vreau sa scriu ceva love story cu si despre personajul respectiv si cand imi trece, abandonez. Mbine, in ultima perioada nici n-am avut atata inspiratie sa scriu... dar am sa va zic despre ce ar fi fost vorba in fanficurile acelea neterminate.

1. Akatsuki Life (sau Art of war, explosion of love )- era vorba despre sora lui Konan din Akatsui (personaj creat de mine), care este dusa la baza Akatsuki si fortata sa faca parte din Akatsuki si sa omoare. La un moment dat, sora lui Konan avea sa se indragosteasca de Deidara. Voiam sa fac povestea asta amuzanta si romantica, dar a iesit ceva super cringe. Personajul se numea Ayame.

2. Best Match (TenTen x Neji love story) in care prietenia dintre cele doua personaje devine dragoste :)) atat.

3. Nu are nume, dar intentionam sa fac un fanfic scurt despre Risa Takashi (un personaj de-al meu) + Iguro Obanai din Demon Slayer. Un fel de enemies to lovers, in care Risa afla ca parintii ei au fost omorati de o creatura misterioasa care avea in posesie un sarpe si da vina pe Iguro ca i-a omorat familia. Ea urma sa devina o demon slayer si evident ca la un moment dat avea sa se indragosteasca de Iguro si sa realizeze ca nu el e cel care i-a omorat fetei familia.

4. Un fan fiction pe care l-am numit ETL (habar nu am de la ce venea), dar e vorba de o tipa, Sarah, care era nerdy si introvertita si de Nick Folio (tobosarul din Bad Omens). Asta voia sa fie un fanfic de-ala in care opusele se atrag. Si muzica. Si motoare.

5. Nu are nume, dar avusesem o idee de Naruto fanfic in care personajele din Naruto sunt la liceu. Personajul principal nu cred ca avea nume, insa era iubita lui Sasuke, care s-a despartit de ea pentru Sakura. Sii personajul feminin caruia nu i-am dat nume, il intalneste pe Itachi si BOOM! se indragostesc. Si-l fac pe Sasuke gelos =))

6.  Un fanfic dubios in care personajul meu e Midori (fiica lui Aizawa si sora lui Bakugo), care viseaza sa devina eroina Japoniei. Ea ii intalneste pe colegii lui Bakugo si se imprieteneste cu Midoriya (de care se si indragosteste).

7. Un alt fanfic, dar de data asta unul marca Jujutsu Kaisen. Personajul meu n-are nume, dar stiu ca era un OC x Megumi fanfic.

8. O poveste cringe despre mine si un tip de care-mi placea in facultate =)) in care eu (adica personajul meu) m-am mutat la camin si am aflat ca-s repartizata cu un tip in camera.

9. O alta poveste oarecum cringe despre o muziciana care ajunge la spital din cauza unui accident din timpul concertului si un medic care o salveaza. Aici voiam sa fie totul super dramatic pe langa love story.

10. O poveste la care daca aveam idei, iesea fain. Era vorba de o chestie super SF in care la un moment dat s-a descoperit ca pe incheietura mainii unui om a aparut un tatuaj care reprezinta pasiunea persoanei respective. Si dupa, a aparut si a doua persoana cu acelasi tatuaj, dar contrast diferit si aia doi erau soulmates.

11. Siiiiiiii ultima poveste de care m-am apucat e una in engleza cuu... *tobele*.... DAZAI!!! In care personajul meu si Dazai sunt colegi de camera de 3 ani si, evident, ajung sa se indragosteasca. Ca eu doar povesti de dragoste stiu scrie :))
Sponsored content

Lucrări începute și neterminate/abandonate Empty Re: Lucrări începute și neterminate/abandonate

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum