Șoricei de Bibliotecă
Șoricei de Bibliotecă
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Un forum dedicat iubitorilor de lectură și fandomurilor.

HomeHome  PublicatiiPublicatii  FAQFAQ  SearchSearch  Facebook GroupFacebook Group  Our collaboratorsOur collaborators  Log inLog in  RegisterRegister  

Haikyuu!!

Go down 
AuthorMessage
Charybdis
Șoricel VIP
Șoricel VIP
Charybdis

Data înscrierii : 2019-07-26
Aprecieri ❤️ : 19
Hobby-uri : Șoricel de bibliotecă

Haikyuu!! Empty
PostSubject: Haikyuu!!   Haikyuu!! Empty08.04.20 11:49

Haikyuu!!
Haikyuu!! A749284d251aef08abd2e92dfc5f64fe8f860f51_hq
Descriere:
Motivat în timp ce privea asul unei echipe de volei, supranumit și „Micul Gigant”, în acțiune, scundul Shouyou Hinata se alătură clubului de volei de la școala lui. Noua echipă formată abia reușește să intre într-un turneu; totuși, primul lor meci din turneu ajunge să fie și ultimul atunci când sunt zdrobiți de „Regele Curții”, Tobio Kageyama. Hinata jură că îl va depăși pe Kageyama, așa că, după ce absolvă școala generală, acesta se alătură echipei de volei a Liceului Karasuno — unde, acesta află că rivalul pe care a jurat să-l depășească, e acum în echipă cu el.
Datorită înălţimii lui, Hinata se chinuie să-și găsească rolul în echipă, chiar și cu puterea lui superioară de a sări. Surprinzător, Kageyama are și el propriile lui probleme la care doar Hinata îl poate ajuta, iar singurul mod prin care echipa să aibă succes este ca ei să învețe să lucreze împreună. Bazat pe o populară manga shounen cu același nume, Haikyuu!!, scrisă de Haruichi Furudate, anime-ul este unul emoțional și amuzant care urmărește doi atleți determinați în timp ce trec peste rivalitatea lor pentru a face echipa de volei a liceului lor cea mai bună din Japonia.

Genuri: Comedie, Dramă, Școală, Shounen, Sport.

Trailer:

O mini recenzie făcută în 2016 de mine:
Poveste: 10/10.
Nu sunt fană a anime-urilor sportive, dar pot spune că povestea anime-ului merită tot timpul din lume.
La început, probabil că nu vreți mulți dintre voi să vă uitați, pentru că vi se creează o impresie cum că este un simplu anime despre sport, deci nu merită să-i acorzi atenție. Ei bine, vă asigur că nu este așa. Povestea lui ne prezintă atât momente amuzante și uimitoare, cât și momente emoționante, deci veți avea parte de clipe în care veți sta cu sufletul la gură, la fel cum stați și la anime-urile de aventură/acțiune.

Personaje: 9/10.
Ca orice alt anime, are personaje de care te atașezi repede, personaje pe care te enervezi la fel de repede și personaje puțin ciudate (directorul, în special).
Dacă e să strâng toate personajele la un loc și să le dau o notă, cred că nota dată mai sus (9) ar fi destul de potrivită, având în vedere efortul depus de toate echipele de volei și evoluția acestora, mai ales a echipei de la liceul Karasuno.

Coloana sonoră: 9/10.
Nu-mi plac toate opening-urile și ending-urile, dar are OST-uri care îți fac pielea de găină, în special:
Chagrin, și care se potrivesc perfect cu acțiunea din anime.
[Pe vremea aia nu auzisem Hikari Are :"))]

Grafică: 10/10.
De ce 10? Știu că mulți spuneți că nu este o grafică uimitoare, dar o iubesc. Mi se pare mai bună decât grafica multor anime-uri, chiar și decât a unor anime-uri noi.

Nota finală: 9,5.

Părere personală: Nici nu știu ce-ar trebui să mai scriu aici. Mi s-a părut un anime genial. Mi-a plăcut enorm evoluția personajelor, dar și spiritul de echipă al acestora. Conflictele, de asemenea, mi s-au părut foarte reușite, cu toate că n-au fost cine știe ce conflicte majore, dar au fost perfecte pentru un astfel de anime.

Alte comentarii: Nu obișnuiesc să fac „maraton” la multe anime-uri, de cele mai multe ori mă plictisesc foarte repede. Așadar, dacă m-a captat pe mine, te va capta și pe tine, atât timp cât îți plac anime-urile shounen, comice și, eventual, sportive.
Back to top Go down
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum
Crystal Snow
Șoricel MODERATOR
Șoricel MODERATOR
Crystal Snow

Data înscrierii : 2019-07-29
Aprecieri ❤️ : 14
Hobby-uri : RPC, RPG, GFX, writing

Haikyuu!! Empty
PostSubject: Re: Haikyuu!!   Haikyuu!! Empty13.05.20 13:48

Karadajuu no saibou ni hi o okosu you ni
Meippai ni kuuki o suikonda
Chi to ase o nie ni akogare o seika ni
Furu voryuumu de sakebeyo

Nici nu trebuie sa ajungi la refren la melodia asta, ca deja o stii de la primele note. <3 cel mai bun opening de la Haikyuu dupa pararea mea. Toate sunt bune, dar asta imi place cel mai mult dintre toate.
Back to top Go down
http://rpcdreams.forumgratuit.ro

Haikyuu!!
Back to top 
Page 1 of 1