Șoricei de Bibliotecă
Șoricei de Bibliotecă
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Un forum dedicat iubitorilor de lectură și fandomurilor.

HomeHome  PublicatiiPublicatii  FAQFAQ  SearchSearch  Facebook GroupFacebook Group  Our collaboratorsOur collaborators  Log inLog in  RegisterRegister  

Care este jobul tău ideal?

Go down 
AuthorMessage
Charybdis
Șoricel VIP
Șoricel VIP
Charybdis

Data înscrierii : 2019-07-26
Aprecieri ❤️ : 19
Hobby-uri : Șoricel de bibliotecă

Care este jobul tău ideal? Empty
PostSubject: Care este jobul tău ideal?   Care este jobul tău ideal? Empty17.08.19 16:15

De când suntem mici ne dorim să devenim ceva. Eu îmi doream să mă fac polițist, apoi mi-am dorit să mă fac veterinar. Mai târziu am aflat despre eutanasia pe care trebuie să o facă un veterinar de la caz la caz. Unii veterinari încearcă să facă tot posibilul pentru un animal, alții le spun oamenilor că tratamentul este foarte scump și că nu pot să bage mâna-n foc că vor putea să salveze animalul. Am descoperit bolile cu care se pot confrunta animalele, am întâlnit animale bolnave care nu păreau să aibă ceva. M-am confruntat cu paraziți atât interni, cât și externi, am participat la câteva campanii de castrări gratuite și apoi am început să ajut ca voluntar la adăposturi pentru animale.
Îmi place foarte mult să lucrez cu animalele, însă sensibilitatea mea mă face să merg mai mult pe dresaj decât pe altceva. Lucrul cu animalele este frumos, dar este și greu. Mă gândeam să fac cursul de tehnician veterinar și apoi să văd ce-mi rezervă timpul. Mi-aș dori să lucrez la o clinică, dar nu știu sigur dacă aș putea să fac față. Oricum, dacă voi găsi un job în care să pot lucra cu animale, aș fi mai mult decât mulțumită. Într-un timp mă gândeam să mă ocup de animalele stăpânilor care sunt mai mereu plecați de acasă, dar cum am deja un job full-time, nu cred că m-aș descurca foarte bine.
Pe scurt, atât timp cât am posibilitatea să lucrez mai mult cu animalele decât cu oamenii, jobul ar fi unul foarte avantajos pentru mine. ^^
Pentru voi care ar fi jobul ideal? Sau aveți mai multe joburi ideale?
Back to top Go down
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum
RHM Tattoo
Membru VIP
Membru VIP
RHM Tattoo

Data înscrierii : 2019-07-27
Aprecieri ❤️ : 5
Hobby-uri : tattoo

PostSubject: Re: Care este jobul tău ideal?   Care este jobul tău ideal? Empty18.08.19 0:40

jobul meu ideal este de tatuator
Back to top Go down
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Charybdis
Șoricel VIP
Șoricel VIP
Charybdis

Aprecieri ❤️ : 19
Hobby-uri : Șoricel de bibliotecă

PostSubject: Re: Care este jobul tău ideal?   Care este jobul tău ideal? Empty18.08.19 0:42

@RHM Tattoo wrote:
jobul meu ideal este de tatuator
De câți ani ai început să ai pasiunea asta? Ce fel de tatuaje îți cer cel mai des clienții? Ți s-a întâmplat să refuzi vreun client?
Back to top Go down
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum
RHM Tattoo
Membru VIP
Membru VIP
RHM Tattoo

PostSubject: Re: Care este jobul tău ideal?   Care este jobul tău ideal? Empty18.08.19 0:51

de 14 ani am inceput sa fac tatuaje
cel mai des imi cer infinituri, sleave cu ceasuri si "I love Mari/Ion"
tatuaje ieftine dupa buget
Back to top Go down
Eloise
Colaborator
Colaborator
Eloise

Data înscrierii : 2019-08-07
Aprecieri ❤️ : 2

PostSubject: Re: Care este jobul tău ideal?   Care este jobul tău ideal? Empty18.08.19 1:02

Cândva am visat să lucrez doar din artă, slabe șanse aici în România, chiar și dacă desenez digital, ar trebui să mă angajez la o firmă anume pentru asta iar eu nu vreau.
Așa că am devenit propria mea șefă, adică fără o firmă anume și șef, mă trezesc la ce oră vreau și lucrez la ce vreau când vreau și câte ore vreau, sunt pe termenul ”Clienul nostru stăpânul nostru”, acum lucrez la ceva ce aș vrea să fac pe viitor, făcut de mine deoarece am o pasiune pentru artă și jocuri plus mediul online, anime-uri și manga iar hobby-urile mele vreau să le transform în slujba mea numărul 1, fără colegi stresanți și fără să fiu nevoită să plec din slujbă-n slujbă doar pentru un salariu mai bun ori chestii care fără să vrei apar și trebuie rezolvate.

Faptul că te dedici la ceva ce-ți place este chiar ceva frumos.
Sunt mândră să văd și alte persoane ca mine, care se dedică lucrurilor care le plac iar faptul că sunt și oameni care observă suferința animalelor și doresc să le ajute chiar mă bucură.
Back to top Go down
RHM Tattoo
Membru VIP
Membru VIP
RHM Tattoo

PostSubject: Re: Care este jobul tău ideal?   Care este jobul tău ideal? Empty18.08.19 1:09

tu in ce domeniu lucrezi?
Back to top Go down
Rainy Rose
Colaborator
Colaborator
Rainy Rose

Aprecieri ❤️ : 4
Hobby-uri : reading, writing, RPG, psychology

PostSubject: Re: Care este jobul tău ideal?   Care este jobul tău ideal? Empty18.08.19 1:16

Oarecum am job-ul ideal acum pentru ca lucrez la biblioteca masteratului pe care l-am facut. Dar as prefera mai mult sa lucrez cu animale, sau sa fac bani dn scris,dar in Romania e tricky, mai ales cu temele pe care le au romanele mele.
Back to top Go down
Xiphion.
Big miau (^つωฅ^)
Big miau (^つωฅ^)
Xiphion.

Aprecieri ❤️ : 10
Hobby-uri : Somn

PostSubject: Re: Care este jobul tău ideal?   Care este jobul tău ideal? Empty18.08.19 13:04

@Rainy Rose wrote:
Oarecum am job-ul ideal acum pentru ca lucrez la biblioteca masteratului pe care l-am facut. Dar as prefera mai mult sa lucrez cu animale, sau sa fac bani dn scris,dar in Romania e tricky, mai ales cu temele pe care le au romanele mele.
Din păcate, în România nu ai cum să faci bani din scris, foarte puțini autori români au norocul acesta, iar o mare parte dintre ei scriu doar romanțe, din ce am observat. Smile)
Și mie mi-ar plăcea să scriu măcar o carte cât trăiesc. Eu te încurajez cu romanele pe care le scrii. Dacă nu vor avea succes aici, sper tare mult să aibă succes în țări precum Anglia, Islanda sau Norvegia. ^^
Back to top Go down
https://charybdisnscylla.tumblr.com
Rainy Rose
Colaborator
Colaborator
Rainy Rose

Aprecieri ❤️ : 4
Hobby-uri : reading, writing, RPG, psychology

PostSubject: Re: Care este jobul tău ideal?   Care este jobul tău ideal? Empty18.08.19 14:00

Da am vazut, romante sau subiecte mehhhh, iar eu cu chestiile romantice nu ma inteleg absolut deloc. Il folosesc ca subplot, si sunt deja relatii stabile si relativ sanatpase. sooo.
Mai e Oliviu Crasnic care scrie gothic horror gen Edgar Allan Poe. Inca nu am citit nimic de el, dar sper curand.
Vreau sa plec in Anglia in viitorul apropiat sa fac acolo creative writing >)). Mai ales ca am realizat ca unul din proiectele mele nici nu poate fi scris in romana din cauza regulilor gramaticale ale limbii cand vine vorba de pronume, yey >))
Back to top Go down
Eloise
Colaborator
Colaborator
Eloise

Data înscrierii : 2019-08-07
Aprecieri ❤️ : 2

PostSubject: Re: Care este jobul tău ideal?   Care este jobul tău ideal? Empty18.08.19 17:49

Eu una nu prea sunt cu genul Romantic într-o carte, uneori mă enervează că autorii pur și simplu exagerează cu această romanță sau iese un clișeu. =))
Sper să nu renunți Rainy, chiar dacă la noi oamenii preferă altfel de cărți sunt și oameni care ar prefera stilul tău, puțini pe aici dar sunt mulți care ar putea să citească afară în Engleză, am o prietenă care a vândut o carte după ce a fost publicată, atât în Română cât și în Engleză și s-a vândut ca pâinea caldă și nu era Romanță că aruncam probabil cartea după ea. =))
Atâta timp cât nu este plictisitoare și are un subiect și plot bun iar personajele sunt bine construite chiar nu mai contează ce gen este. ^^
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Care este jobul tău ideal?   Care este jobul tău ideal? Empty

Back to top Go down

Care este jobul tău ideal?
Back to top 
Page 1 of 1