Soricei de Biblioteca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Charybdis
Charybdis
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 1534
Hobby-uri : somn

Personaj RPG
Nume:
Varsta:
Personalitate :
Cunostinte magice::
Poveste:
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum

Sindromul Stockholm Empty Sindromul Stockholm

28.03.20 15:02
Cum sunt fană Criminal Minds, învăț lucruri noi aproape din fiecare episod, așa că astăzi m-am decis să vă las câteva informații despre acest sindrom. Episodul pe care l-am văzut a fost destul destul de trist și totuși mai special decât restul episoadelor, deoarece au fost rezolvate două cazuri în paralel, una dintre victime având sindromul Stockholm, iar cealaltă victimă fiind forțată să se prefacă că-l are pentru propria ei siguranță. Sindromul mi se pare periculos atât pentru hărțuitor, cât și pentru persoana hărțuită. În timp ce hărțuitorul se bucură de atenția victimei lui, hărțuitul o poate lua razna și îl va ucide dintr-un impuls.
Informațiile de mai jos sunt de pe wikipedia și fiecare cuvânt din ele este luat din diferite cărți de specialitate.

Sindromul Stockholm descrie comportamentul unei victime răpite sau captive care, în timp, începe să își simpatizeze răpitorul. Persoanele captive încep prin a se identifica cu răpitorii, ca un mecanism defensiv, din teama de violență. Micile semne de bunătate venite din partea răpitorului sunt amplificate, întrucât într-o situație de captivitate, lipsa perspectivelor este prin definiție imposibilă. Încercările de evadare sunt și ele percepute drept o amenințare, întrucât, într-o tentativă de evadare, există marele risc ca cel răpit să fie afectat și rănit.
Drept consecință, victima devine hiper-vigilentă în privința nevoilor răpitorului și neștiutoare în privința propriilor nevoi. Separarea de răpitor devine tot mai grea pentru victimă, întrucât ar pierde singura relație pozitivă formată - cea cu răpitorul.
Este important de subliniat că aceste simptome apar în condiții de stres emoțional foarte mare. Acest comportament este considerat ca o strategie obișnuită de supraviețuire pentru persoanele care sunt victime ale abuzului inter-personal și a fost observat în cazul divorțurilor cu copii, al copiilor abuzați emoțional, al membrilor sectelor religioase, prizonieri de război și tabere de concentrare.

Etimologie:
Numele acestui sindrom provine dintr-un caz real de jaf la o bancă din Stockholm, când doi bărbați înarmați până în dinți au încercat să jefuiască o bancă luând ostatici 4 funcționari ai băncii. Negocierile între autorități și jefuitori au durat 6 zile (23 - 28 august 1973), timp în care ostaticii s-au aflat permanent sub amenințarea armelor, ba mai mult, agresorii le-au legat la un moment dat centuri cu explozibil amenințându-i că vor fi aruncați în aer dacă negocierile eșuează. Poliția suedeză a reușit totuși să înduplece agresorii să înlăture centurile dar, când echipele de intervenție au pătruns în bancă într-un moment de neatenție al criminalilor, victimele, care între timp se atașaseră emoțional de răpitori, au început să-și apere agresorii și au încercat să-i ajute. Mai mult, victimele s-au opus încercării autorităților de a le elibera, apoi au refuzat să depună mărturie împotriva criminalilor și au angajat, pe banii lor, avocați pentru a-i apăra pe tâlhari. Totul a culminat când una dintre ostatice s-a căsătorit cu unul dintre agresori, aflat în închisoare. Termenul Sindromul Stockholm a fost avansat de către criminologul și psihiatrul Nils Bejerot care a asistat poliția în timpul jafului și care s-a referit la acest sindrom în cadrul unei emisiuni de știri din acele zile.

Explicații psihologice și evoluția sindromului:
O teorie care încearcă să explice sindromul Stockholm este teoria disonanței cognitive. Aceasta spune că oamenii în general nu pot sta nefericiți pentru perioade lungi de timp, și când oamenii sunt răpiți pentru o perioadă lungă de timp, o să fie nefericiți pentru toată acea perioadă de timp sau ajung să îi iubească pe răpitori și să se identifice cu ei.
Sindromul poate fi explicat din punctul de vedere al evoluționismului. În istorie au existat și există multe practici care au implicat răpirea femeilor sau copiilor (de exemplu, ienicerii turci care proveneau din copiii răpiți sau practica răpirii femeilor pentru a deveni soțiile răpitorilor). Femeile răpite care nu acceptau noul statut, care încercau să fugă sau nu cooperau erau omorâte, încarcerate sau pedepsite drastic. Pe de altă parte, femeile care se supuneau răpitorilor ajungeau să câștige favorurile acestora, să aibă o viață mai bună și să aibă copii. De-a lungul generațiilor aceasta ar putea să fi avut un efect de a selecta în populația respectivă acele gene care favorizau pasivitatea și solidarizarea cu răpitorii.

Sindromul Stockholm în cazul copiilor alienați parental:
Sindromul Stockholm se întâlnește deseori în cazul copiilor alienați parental de către părintele cu care locuiesc. Copiii încep în a se identifica cu părintele alienator datorită unui mecanism defensiv, din teama de violență sau, în cazul copiilor de vârste mici, din teama de a pierde părintele de care s-au atașat emoțional.
Acest sindrom a fost identificat și în cazul răpirilor internaționale de copii. Părinți care în urma divorțului pronunțat aleg să plece din țară, ilegal, în contradicție cu voința celuilalt părinte și prin eludarea hotărârilor judecătorești care indică un anume program de vizitare pentru celălalt părinte. Părinți care au recâștigat după ani de zile de procese la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) dreptul de a se revedea cu copiii răpiți internațional, ajung să se vadă cu acești copii doar pentru ca respectivii copii, ajunși adolescenți, să le spună că nu vor să îi mai vadă vreodată.

Dacă aveți și alte informații sau păreri despre sindromul respectiv, nu ezitați să le lăsați în acest subiect. Probabil că ați auzit și voi despre el în diferite ocazii.
RHM Tattoo
RHM Tattoo
⭐Membru VIP
⭐Membru VIP
Milti Prieteni
Chit grup
Scriitor
Chit Scrie
Grup4
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Data înscrierii : 2019-07-27
Mesaje : 780
Hobby-uri : tattoo
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/

Sindromul Stockholm Empty Re: Sindromul Stockholm

28.03.20 15:15
mi se pare extrem de îngrozitor acest sindrom :( mă ia cu păru de găină când mă pun in ipostaza victimelor
Charybdis
Charybdis
⭐Șoricel VIP
⭐Șoricel VIP
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 1534
Hobby-uri : somn

Personaj RPG
Nume:
Varsta:
Personalitate :
Cunostinte magice::
Poveste:
https://animeislife.forumgratuit.ro/forum

Sindromul Stockholm Empty Re: Sindromul Stockholm

04.04.20 12:20
Da, este o situație destul de dificilă și tristă, în special dacă stai să te gândești la copiii și părinții care se confruntă cu așa ceva. Totuși, dacă oamenii ar evita să mai fie atât de egoiști față de proprii lor copii, probabil că nu s-ar mai ajunge la asta...
Xiphion.
Xiphion.
㊙️Șoricel Admin
㊙️Șoricel Admin
The Best
Miauti
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Grup10
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 2461
Hobby-uri : Somn

Personaj RPG
Nume: Kagome
Varsta: 14 ani
Personalitate : Kagome este o fire foarte liniștită și sociabilă. Îi place să își facă prieteni noi și să aducă un zâmbet pe buzele oricărei persoane.
Cunostinte magice:: Levitarea obiectelor cu ajutorul aerului magic.
Poveste: Kagome provine din familia Takahashi, fiind o familie de vrăjitori foarte cunoscuți. A fost crescută și educată foarte frumos de către părinții și bunicii ei, făcând școala generală acasă și fiind învățată de dascăli cât mai renumiți. Deși face parte dintr-o familie bogată, nu s-a mândrit niciodată cu ceea ce are.
https://charybdisnscylla.tumblr.com

Sindromul Stockholm Empty Re: Sindromul Stockholm

08.08.20 18:36
Hello, am o micuță curiozitate: sunteți de părere că orice persoană care e luată ostatic sau care e pur și simplu răpită poate să dezvolte acest sindrom? Dacă da, de ce?
De altfel, credeți că multe femei îl pot dobândi dintr-o simplă relație, adică dintr-un simplu atașament asupra unui om toxic?
Cu a doua întrebare am venit fiindcă o anumită cunoștință s-a despărțit zilele trecute și insistă cu împăcarea asupra persoanei care s-a decis să rupă relația. I-am scris mici sfaturi, însă mi-a spus că nu-și dorește pe altcineva, ci că persoana în cauză este practic ca propria familie, deși persoana respectivă s-a îndrăgostit de altcineva și a abandonat-o pentru acel altcineva după șase ani de relație. Credeți că este vorba și aici despre o formă ușoară a acestui sindrom?
Saroo
Saroo
⛏Șoricel începător
⛏Șoricel începător
Scriitor
Chit Scrie
Grup2
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Data înscrierii : 2020-07-15
Mesaje : 71

Sindromul Stockholm Empty Re: Sindromul Stockholm

08.08.20 22:19
Nu cred ca orice persoana poate dezvolta acest sindrom, eu cred ca sindromul asta se naște la persoanele care, in încercarea lor de a intra in grațiile rapitorului  cu scopul clar de a evada , ajung dintr-un motiv sau altul sa empatizele cu el..sa il înțeleagă sau sa ii justifice cumva acțiunile...si cred ca asta se poate intampla numai persoanelor care deja au o formă de instabilitate 
emoțională.
   
Iar ca sa raspund la a doua intrebare , nu ,nu cred ca e o altă formă a acestui sindrom. E pur si simplu greu sa treci peste o relație atât de îndelungată...iar dacă respectivul a ales să se despartă de ea  pentru ca iubea pe altcineva eu zic ca a facut alegerea corecta. Dacă ar fi stat cu ea doar pentru a pastra niste aparențe ,sau pentru a nu o face prea ea sa sufere din cauza despărțirii  ar fi fost un chin pentru amândoi...e pur si simplu greșit sa vrei sa ti langa tine un om care nu te mai iubeste
Xiphion.
Xiphion.
㊙️Șoricel Admin
㊙️Șoricel Admin
The Best
Miauti
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Grup10
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 2461
Hobby-uri : Somn

Personaj RPG
Nume: Kagome
Varsta: 14 ani
Personalitate : Kagome este o fire foarte liniștită și sociabilă. Îi place să își facă prieteni noi și să aducă un zâmbet pe buzele oricărei persoane.
Cunostinte magice:: Levitarea obiectelor cu ajutorul aerului magic.
Poveste: Kagome provine din familia Takahashi, fiind o familie de vrăjitori foarte cunoscuți. A fost crescută și educată foarte frumos de către părinții și bunicii ei, făcând școala generală acasă și fiind învățată de dascăli cât mai renumiți. Deși face parte dintr-o familie bogată, nu s-a mândrit niciodată cu ceea ce are.
https://charybdisnscylla.tumblr.com

Sindromul Stockholm Empty Re: Sindromul Stockholm

09.08.20 0:34
Da, persoanele care sunt instabile emoțional și care probabil încearcă să-și transforme frica în altceva. Totuși, mi se pare cam greu de digerat atașamentul dintre victimă și agresor, dar, din păcate, e crudul adevăr care li se întâmplă anumitor oameni.

La asta m-am referit, practic ea nu vrea să-i dea "drumul", și e puțin trist că se înjosește și încearcă să-l facă să vorbească cu ea. I-am explicat că oamenii vin și pleacă și că trebuie să accepte ideea, dar ea pur și simplu nu vrea să renunțe, deși toată treaba e deja cam moartă. De aceea am făcut o corelație între situație și sindrom. Probabil că îi era atât cel mai bun prieten, cât și concubin. Dar el am înțeles că i-ar fi spus că nu a pus deloc suflet în relație și rahaturi de genul... Deci probabil că a fost o relație din aia "hai să stau cu X ca să nu mai fiu singur". Mă rog, nici nu-i cunosc suficient de bine ca să analizez situația.
Saroo
Saroo
⛏Șoricel începător
⛏Șoricel începător
Scriitor
Chit Scrie
Grup2
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Data înscrierii : 2020-07-15
Mesaje : 71

Sindromul Stockholm Empty Re: Sindromul Stockholm

10.08.20 1:13
Cred ca e o reacție oarecum normală și previzibilă din partea ei, si probabil o sa continue asa o perioadă... dar într-un final va trece peste. Iar legat de el nu stiu ce sa zic ,ce fel de om sta într-o relație 6 ani doar ca sa nu fie singur ...pare ca e ceva in neregulă cu el ..
Xiphion.
Xiphion.
㊙️Șoricel Admin
㊙️Șoricel Admin
The Best
Miauti
Naruto
Chit Ninja
Scriitor
Chit Scrie
Lup Singuratic
Chit tipa pe forum
Grup10
Chit Grup
2 Ani
Chit ai 2 ani pe forum
Hmmm
Doar o gogoasa
Data înscrierii : 2019-07-26
Mesaje : 2461
Hobby-uri : Somn

Personaj RPG
Nume: Kagome
Varsta: 14 ani
Personalitate : Kagome este o fire foarte liniștită și sociabilă. Îi place să își facă prieteni noi și să aducă un zâmbet pe buzele oricărei persoane.
Cunostinte magice:: Levitarea obiectelor cu ajutorul aerului magic.
Poveste: Kagome provine din familia Takahashi, fiind o familie de vrăjitori foarte cunoscuți. A fost crescută și educată foarte frumos de către părinții și bunicii ei, făcând școala generală acasă și fiind învățată de dascăli cât mai renumiți. Deși face parte dintr-o familie bogată, nu s-a mândrit niciodată cu ceea ce are.
https://charybdisnscylla.tumblr.com

Sindromul Stockholm Empty Re: Sindromul Stockholm

10.08.20 1:32
Habar n-am, să fiu sinceră, însă e posibil să nu fi existat sentimente la el, ci doar un mic atașament pe care să-l poată spulbera oricând. Acum ei știu mai bine ce și cum, însă mi-a părut rău pentru ea.
Totuși, știu că mulți oameni își încep o căsnicie din interes și câte nu fac tot din interes... Și cam din acest motiv se spune să începi o relație când ești pregătit, ci nu când te simți singur.
Rogue
Rogue
⚔️Moderator
⚔️Moderator
Hmmm
Doar o gogoasa
Scriitor
Chit Scrie
Grup5
Chit Grup
Membru
Chit
Data înscrierii : 2022-12-19
Mesaje : 688
Hobby-uri : RPG

Personaj RPG
Nume: Xavier
Varsta: 15
Personalitate : E un tânăr ștrengar, mereu pus pe șotii și cu un simț al umorului bine dezvoltat. Se pricepe la oameni și își face repede prieteni, acaparând ușor atenția și fiind mereu cel mai popular individ al grupului. Uneori poate fi ușor arogant, iar asta îl face să pară nesuferit în ochii multora. Dacă te apropii însă și ajungi să îl cunoști dincolo de aparențe, Xavier este un tânăr dezinvolt și de treabă care ar sări în ajutorul oricui are nevoie.
Cunostinte magice:: Manipularea focului
Poveste: Face parte dintr-o familie de vrăjitori înstărită, cu statut și mare faimă.

Sindromul Stockholm Empty Re: Sindromul Stockholm

20.12.22 2:24
Sindromul Stockholm Dc1mk9c-b25bee2d-cd38-4138-b26a-39ac8d3d93a2.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOjdlMGQxODg5ODIyNjQzNzNhNWYwZDQxNWVhMGQyNmUwIiwiaXNzIjoidXJuOmFwcDo3ZTBkMTg4OTgyMjY0MzczYTVmMGQ0MTVlYTBkMjZlMCIsIm9iaiI6W1t7InBhdGgiOiJcL2ZcLzk1MDgxZmY2LTkwMTMtNDBhYi1iMTU4LTAxZGNiYTRlYjc5ZlwvZGMxbWs5Yy1iMjViZWUyZC1jZDM4LTQxMzgtYjI2YS0zOWFjOGQzZDkzYTIucG5nIn1dXSwiYXVkIjpbInVybjpzZXJ2aWNlOmZpbGUuZG93bmxvYWQiXX0
Mi se părea absurd când eram mai tânăr să te atașezi de propriul răpitor/atacator
Dar acum că am maturitatea necesară înțeleg de ce se întâmplă asta și chiar îmi pare rău de victime
Sponsored content

Sindromul Stockholm Empty Re: Sindromul Stockholm

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum